
Upadłość konsumencka – baza wiedzy
Jednym z obszarów, w których nasza fundacja świadczy pomoc prawną jest upadłość konsumencka. Jeśli rozważacie ogłoszenie upadłości konsumenckiej bądź nurtują Was pytania w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu z naszą Fundacją. Poniżej zamieszczamy małą bazę wiedzy, która pomoże odnaleźć się w szczegółowych przepisach.
Czym jest upadłość konsumencka?
To szczególna procedura sądowa, która umożliwia uregulowanie zadłużenia osób, które nie są w stanie spłacić swoich długów. Dla wielu osób jest to szansa na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu bez ciężaru zadłużenia. Warto pamiętać, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej dotyczy osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej.
W przypadku, gdy dłużnik staje przed wieloma postępowaniami egzekucyjnymi o wysokiej wartości, rozważenie ogłoszenia upadłości jest uzasadnione. Procedura ta umożliwia nie tylko uregulowanie zobowiązań zgodnie z warunkami ustalonymi przez sąd upadłościowy, lecz także otwiera możliwość złożenia wniosku o umorzenie pozostałych długów.
Z czym wiąże się ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Po ogłoszeniu upadłości zawieszane są wszelkie toczące się postępowania egzekucyjne, a możliwość wszczynania nowych spraw sądowych i egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi zostaje ograniczona. Od momentu ogłoszenia upadłości przestają się naliczać odsetki od zaległych zobowiązań. Wykreślenie danych z Krajowego Rejestru Długów (KRD) jest możliwe, gdy niespłacone zobowiązania upadłego zostaną umorzone, bez względu na to, czy nastąpiło to w wyniku wykonania planu spłaty, czy też w przypadku jego zaniechania.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Postępowanie upadłościowe, będące szansą na wyjście z trudnej sytuacji finansowej, zawsze zostaje wszczęte na skutek złożenia specjalnego wniosku do sądu.
Mogą go wystosować:
- osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej,
- osoby fizyczne, które nie odpowiadają za zobowiązania spółki handlowej.
Wniosku natomiast nie mogą złożyć:
- spółki,
- wspólnicy spółek osobowych (np. jawnych, partnerskich, komandytowych), którzy odpowiadają majątkiem za długi spółki,
- fundacje,
- stowarzyszenia;
- małżeństwa łącznie (każdy z małżonków może złożyć wniosek indywidualnie, spełniając powyższe warunki),
- osoby prowadzących działalność gospodarczą, nawet jeśli nie są zarejestrowane.
Każda osoba spełniająca określone warunki ma prawo złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, jednak sam fakt jego złożenia nie gwarantuje automatycznie jego pozytywnego rozpatrzenia przez sąd.
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na łamach „Strefy Biznesu”, gdzie jeden z założycieli naszej fundacji, radca prawny Agnieszka Kupilas-Sayed tłumaczy, czym dokładnie jest upadłość konsumencka. Warto pamiętać, że wbrew pozorom ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie oznacza, że zaległe kredyty czy inne zobowiązania zostaną w pełni umorzone.
Chcecie dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do przeczytania artykułu: https://strefabiznesu.pl/czym-jest-i-kto-moze-oglosic-upadlosc-konsumencka-upadlosc-nie-oznacza-ze-zalegle-kredyty-czy-inne-zobowiazania-zostana-umorzone/ar/c3-17900923